رشته طراحی صنعتی


orinag

طراحی صنعتی ترکیبی از هنر طراحی و آشنایی با صنعت است و نوآوری در صنعت بخاطر بروز نیازهای جدید و حس نیاز انسان به تنوع مورد توجه است. طراحی بدون توجه به عوامل تأثیرگذار بر آن غیر ممکن است. برای همین هم هست که رشته طراحی صنعتی در نگاه اول یک رشته بسیار گسترده به نظر می رسد و هر کدام از فارغ التحصیلان آن در یک زمینه خاص توانایی هایی دارند که سایر همکلاسی ها و هم رشته های آنان، ممکن است در زمینه دیگری تبحر داشته باشند.
طراحی صنعتی به عنوان یک رشته و شغل مخلوطی از علم و هنرست. طراح صنعتی سعی میکند با استفاده از فکر و ابتکار و اصول زیبایی شناسی، خشونت صنعت را خنثی کرده و اشیاء و محیطی زیبا و مناسب برای بشر ابداع کند. یک طراح صنعتی برای شکل گیری افکار و ایده های خود به ابزاری مثل ماژیک، مداد رنگی، راپید، چوب، گِل مجسمه سازی، گچ، دوربین عکاسی، کامپیوتر و … نیاز دارد که روش کار با این ابزار بر حسب مورد در دانشگاه تدریس می شود.
قوه ی تخیل، صبر و حوصله ی بالا، دستان چالاک و چشمان تیزبین و حس مردم گرایانه نیازهایی است که یک طراح باید آن را داشته باشد و در کنار آن ها، اطلاعات پایه ی ریاضی و هنر و همچنین شناخت مواد گوناگون همچون پلاستیک ها، فلزات، شیشه، چوب، سرامیک و انواع چسب ها می تواند در بهبود شرایط و محصولات ایفای نقش کند. آینده ی کاری یک طراح صنعتی ارتباط نزدیکی با تخصص هایی مثل مهندسین مکانیک، صنایع، کامپیوتر و همچنین نقشه کش صنعتی، گرافیست، مدیر فروش و بازاریابی و … دارد که بسته به کالایی که قرار است تولید شود امکان کم شدن و یا اضافه شدن به این تخصص ها وجود دارد. می توان گفت هر جا که به بهبود شرایط تولید و ایجاد طرح های نوین جهت آسایش مشتری و جذب آن می اندیشند، وجود یک طراح صنعتی ماهر و توانا ضروری است. خوب دیدن، خوب اندیشیدن و خوب طراحی کردن از لازمه های این رشته است.

گرایش ها و زیرگروه های رشته طراحی صنعتی:

- طراحی محصول( لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، ماشین های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی و غیره)
-طراحی دکوراسیون( شامل دکوراسیون خانگی، اداری، تجاری و غیره)
-طراحی محیطی(فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی و نظایر آن)
-طراحی خودرو(طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو)
-طراحی بسته بندی(بسته بندی کالا و محصولات مختلف)
-طراحی اصلاحی(اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن)