رشته نقشه کشی


orinag

معرفی رشته نقشه کشی :

نقشه کشی معماری یعنی رویاپردازی. یعنی اینکه تو بتوانی رویاهای بزرگ را در ذهنت به شکل نقشه تصور کنی و روی کاغذ پیاده کنی.کار طراحان ، انجام طراحی های لازم برای یک نما و یا ساختمان و نقشه کشی های لازم اونه. کارگران از این طرح ها و نقشه ها برای ساخت بنای اصلی استفاده می کنند. طرحی که اونها میزنند شامل اجزای مخصوصیه که باید اندازه گذاری ها، مصالح مختلف و دستورالعمل های خاص را مشخص کنه . طراحان با استفاده از ریاضیات و مهارت های مهندسی خودشون این اعداد و ارقام رو وارد طرح میکنند.

شرایط ورود به این رشته نقشه کشی معماری :

همین طور که خودتون هم می دونید، همه ساله دانش آموزها از طریق فرایند هدایت تحصیلی، به رشته ها و شاخه های نظری و فنی حرفه ای هدایت میشن. اما لازمه بدونید که بخش اصلی این کار توسط سامانه ای که وزارت آموزش و پرورش طراحی کرده انجام میشه. یعنی نمونه برگه های نظر دانش آموز، نظر والدین ، نظر مشاور، نتیجه تست های آزمون های رغبت و غیره (مجموع ۶۵ امتیاز)وارد این سامانه میشه. ۳۵ امتیاز هم از طریق نمراتی که توی سه ساله اول متوسطه کسب کردید، اولویت انتخاب رشته شما را مشخص میکنه.
این رشته سخت نیست در صورتی که شما به این کار علاقه داشته باشید داشتن انگیزه، علاقه، صبوری، دقت ونظم داشتن استعداد، خلاقیت و قدرت تجسم بالا شناخت رنگها و آشنایی با اصول هندسه و ریاضیات، داشتن توان طراحی قوی از سری توانمندی های لازم برای این رشته است. شما باید طرح های خودتون رو برای کارگران، مهندسان و معمارانی که باهاشون سر و کار دارید شرح بدید. آزادانه صحبت کردن در کلاس و بیان نقطه نظر های شما به بالا رفتن این مهارت کمک زیادی میکنه.

درسهای تخصصی این رشته :

- ترسیم فنی و نقشه کشی
- شناخت مواد و مصالح
- کارگاه حجم و ماکت
- طراحی
- مبانی هنرهای تجسمی
- نقشه کشی معماری
- اتوکد
- مبانی طراحی معماری
- عناصر و جزئیات ساختمانی
- نقشه برداری
- آشنایی با بناهای تاریخی